Livesändning från Gotland, EICMA och provkörningar

E-postadress Skriv ut

ggntoftaliveUnder veckan flög Johan Ahlberg till Gotland för att provsända inför den stundande internetbaserade livesändningen av enduroklassikern Gotland Grand National, även kallad GGN. Men först bär det av till Italien och den internationella motorcykelmässan EICMA.

 

Här på Fastbikes.se fortsätter arbetet i härligt högt tempo. Under hela året har det ena projektet efter det andra avlöst varandra i en till synes aldrig sinande ström, och framtiden ser ut att erbjuda en massa spännande.

Efter att jag kom hem från södra Spanien och provkörningen av nya Triumph Speed Triple drog Göran Segerlund till Jordanien för att provköra Harley-Davidsons 2011-nyheter och samtidigt kolla in ett antal "hemliga platser" i det lilla kungariket. Därefter droppade det in några till inbjudningar till ett par till provkörningar, varav en del helt enkelt inte hinns med.

Under onsdagen tillbringade Johan Ahlberg dagen med att provsända live över internet från olika ”strategiska positioner” på Tofta Skjutfält på Gotland, samtidigt som skarpskjutning pågick i närområdet. Med teknisk support av teknikgurun Lars Appelblom fungerade sändningen till belåtenhet, även om vi hade önskat oss högre uppladdningshastighet från startområdet. Under själva tävlingsdagen kommer vi dock ha tillgång till betydligt bättre internetuppkoppling, blandat med fast dedikerad lina, trådlösa nätverk och radiolänkar.

Samtidigt kan jag nämna att jag sällan sett ”Hästskon” så pass torrlagd som nu, vare sig under alla gånger jag själv kört där eller stått i publiken. Nu får vi hoppas på ett rejält regnoväder så att det blir lite härlig show framför filmkameran som kommer vara placerad där, och förhoppningsvis sända livebilder ut i etern via den 30 meter höga radiolänk-masten som kommer att resas där. :-)

I år har år har lagts ner enorma resurser på att få att livesändningen ska fungera till belåtenhet. Det kommer att finnas filmkameror vid startområdet, "Hästskon", tankslinga/depåområde och varvning samt målgång. Allt material mixas samman i vår egen studio innan det sänds ut. Givetvis finns det inga garantier för att all teknik kommer att fungera till punkt och pricka, även fast vi kommer ha dubbla system (två av varandra oberoende sändnings-system och två filmkameror på samtliga kamerastationer).

Givetvis kommer Fastbikes.se göra allt i sin makt för att sändningen ska bli sevärd, men likväl är vi inte SVT med egna ”OB-bussar” och satellitsändare. Däremot är vi det första mediet som någonsin gett sig på att försöka att sända live från GGN, och detta kommer du som läsare av Fastbikes.se kunna ta del av. Mer info om livesändningen och preliminärt sändningsschema kommer inom kort.

Härnäst är det den internationella motorcykelmässan EICMA i italienska Milano som hägrar och efter en mellanlandning hemmavid, inleds lastningen av alla tekniska prylar vi behöver för att förhoppningsvis få livesändningen från Gotland Grand National att lira.

Därefter bär det av till Valenciabanan för provkörning av superbikekittade KTM RC8, som en slags uppladdning inför mitt deltagande i Novemberkåsan, där jag kommer att sladda fram med en Suzuki RMX450Z. Samtidigt kommer Anders Holmqvist bege sig till Barcelona i Spanien för att under några dagar provköra nya Triumph Tiger 800 och Tiger 800XC. Sedan är det Johan ”Stiggy” Stigefelts tur att dra till Losailbanan i Qatar för att provköra nya Kawasaki ZX-10R, och kort därefter kommer du kunna läsa provkörningen här på Fastbikes.se.


 

 

Kommentarer (5)

...
frefeh
riktigt coolt och påkostat =)

Undra om man ska ta å streama lite mens man kör smilies/grin.gif
frefeh , October 29, 2010
...
eke1980
vart hittar man live sändningen från ggn???????????????????????
eke1980 , October 30, 2010
Livesändning från GGN
Johan Ahlberg
Nästa helg kommer du finna livesändningen från GGN här på Fastbikes.se... GGN körs under lördagen den 6 november. Under fredagen kan det hända att vi kör lite "sporadiska sändningar" från depåområdet och annat skoj... Mer info med sändningsschema och annan info lite senare under veckan som kommer.
Johan Ahlberg , October 30, 2010
...
eke1980
okej tack för svaret..då sitter jag bänkad fram för burken smilies/wink.gif
eke1980 , October 30, 2010
...
0
Alltid lika härligt att följa er här på fastbikes! Fortsätt jobba på så som ni gör. Fastbikes rockar som fan.
Jonas- , October 30, 2010

Skriv kommentar

mindre | större

busy