Uppdaterad: Tvåtaktare från Husaberg på gång?

E-postadress Skriv ut

tn_HusabergTE250Rykten är något som det finns gott om, om ditten och datten, inte minst nya motorcykelmodeller. Sedan en tid har många väntat på tvåtaktare från KTM med bränsleinsprutning. Och enligt uppgift är sådana modeller på gång. Samtidigt har det ryktats om att Husaberg kommer att presentera två nya tvåtaktsmodeller inom kort. Och inom kort kommer vi bli varse om de senaste uppgifterna som jag precis fått från en väl insatt källa, att tvåtakts 250- och 300-kubikare med bränsleinsprutning är under utveckling. Det vi med säkerhet känner till är att Husaberg kommer att presentera två helt nya 2011-modeller i början av juli, och Fastbikes.se kommer vara på plats.

Om några dagar kommer Fastbikes.se bege sig till södra Spanien för att provköra 2011 års enduro- och motocrossmodeller från KTM. Bland annat kommer vi provköra nya KTM 350SX-F och även andra nyheter som sägs kommer att presenteras. Bland annat ryktas det om att flera olika modeller som baseras på 350SX-F kommer att presenteras.

I början av juli kommer Fastbikes.se vara på plats i Spanien för att provköra 2011 års modeller från Husaberg. I inbjudan står det att det kommer att vara början på en ny era för Husaberg. Samtidigt vet vi att Husaberg kommer att presentera två helt nya modeller, och frågan som då återstår är huruvida dessa kommer vara med fyr- eller tvåtaktsmotorer…

-Den 6 juli kommer Husaberg att presentera några nya modeller. Däremot vill jag inte kommentera ryktet om tvåtaktare från Husaberg, förklarar David Larsson, International Sales Manager, hos Husaberg.

Enligt den väl insatta källan som jag personligen har talat med, kommer cylindern även vara framåtlutad, i liknande stil som hos Husabergs senaste fyrtaktsmodeller. Samtidigt säger andra rykten att motorerna kommer att vara på 230- och 370-kubikcentimeter. Andra uppgifter talar om direktinsprutning och att avgassystemet inte kommer vara med den stora expansionskammaren vi är vana vid att se hos tvåtaktare.

Det vi med säkerhet vet, är att befintliga fyrtaktsmodeller kommer att uppdaterats på flera olika vis inför 2011.

Måndagen den 18 maj fick Fastbikes.se ta del av nya upgifter som ytterligare stärker "misstankarna" kring att Husaberg kommer att presentera två nya tvåtaktsmodellern inför 2011. Bland annat har vi talat med en person som på olika sätt varit med under utvecklingsarbetet av de nya tvåtaktsmodellerna från Husaberg.

 

Kommentarer (8)

...
frefeh
Coolt =)
frefeh , May 11, 2010
...
0
när kan man vänta sej att läsa om ktm enduro modellerna skall bli intressant att se vad dom får för uppgraderingar skall byta i årsmilies/smiley.gif
ak , May 11, 2010
...
Johan Ahlberg
Under början av nästa vecka kommer jag och Jörgen Gustafsson bege oss till Spanien för att kolla in och provköra KTM:s cross och enduromodell av 2011 års modell. Så snart vi får tillfälle kommer vi att delge er andra vad vi fått reda på :-)

Johan Ahlberg , May 11, 2010
Blårök !
banonas
Själv hoppas jag på en 2-taktare som kan sätta ATK & MAICO på plats.
En Husaberg 800cc 2-force med insprut i fronten och utblåset i bakkant
hade fått mig till att köpa.
banonas , May 14, 2010
0
inofficiell mer info.

* Lutad motor precis som på 390/450/570 idag.
* 230 / 370 cc 2t insprut med elstart.
* Likvärdigt avgassystem som på 4t utan "krök".

KTM låter Husaberg göra utvecklingen.
Kommer i produktion till 2011.
from the inside , May 15, 2010
kul
0
grymt häftigt!
Sven , May 15, 2010
Vill Haaa!
0
herrejösses! måtte alla rykten vara sanna.
ktm200 , June 09, 2010
6:e Juli
0
Det är den 6:e Juli nu. Var är dom nya husorna! Har fått tillbaks pengar på skatten och måste köpa mer Husaberg nu. Var är dom nya husorna!!!
Christer , July 05, 2010

Skriv kommentar

mindre | större

busy