Idag låter KGK Motor, som bland annat är svensk agent för Suzuki Motorcyklar, meddela att de fyller på sin portfölj med eldrivna motorcyklar från amerikanska Zero. I skrivande stund pågår provkörningen av flera modeller, Zero DS, Zero XU, Zero MX och Zero S rum, och inom kort kommer du kunna läsa den första utvärderingen här på Fastbikes.se. Men redan nu kan vi avslöja att det är härligt spännande…
KGK Motor AB är generalagent i Sverige för Suzuki motorcyklar, terränghjulingar, utombordsmotorer och flera båtfabrikat samt Arctic Cat snöskotrar och terränghjulingar. Nu fylls sortimentet på med elmotorcyklar från Zero Motorcycles.
Inom kort kommer du kunna läsa reportage med provkörning av de olika modellerna här på Fastbikes.se.
– Att ta sig fram snabbt, miljövänligt och nästan gratis på en elmotorcykel är nu en realitet. Att de dessutom är nära på underhållsfria gör att vi tror vi kommer att möta en ny grupp motorcykelåkare, säger Klas Östlund, affärsenhetschef för Zero på KGK.
Zero började som en idé i ett garage i Kaliforniska Santa Cruz, bara några år senare är det amerikanska motorcykeltillverkaren världsledande på eldrivna motorcyklar och först ut med att presentera en hel serie. Polisen i Kalifornien har börjat patrullera med sina första elmotorcyklar från Zero, nu är det svenskarnas tur att få möjlighet att köra moderna elmotorcyklar.
– Det är en helt annan känsla att köra en eldriven motorcykel mot en vanlig. Man blir överraskad av hur snabbt man drar iväg efter rödljus och hur tyst man smyger fram i naturen. Vi tror att vi kommer att hitta en helt ny kundgrupp motorcyklister med Zero. I Tyskland är det till exempel en butik för solcellspaneler som leder försäljningen av elmotorcyklar, säger Klas Östlund på KGK.
I dagarna utsågs en av Zeros modeller, gatmodellen Zero S, till Årets elmotorcykel på CleanWeek 2020 i Bryssel. Nyheter för i år är en halverad laddningstid från fyra till två timmar förutom att batterierna laddar 12,5 procent bättre. Dessutom finns off roadmotorcyklarna Zero X och Zero MX för första gången någonsin i två utföranden; en oregistrerad för terrängen och en landsvägsregistrerad dito.
– Zero lyckas kombinera det bästa hos traditionella motorcyklar med den senaste teknologin, kommenterar Klas Östlund.
KGK är generalagent för Zero på svenska marknaden. Zero har sju modeller; två off road och fem street, alla sju modeller kommer att säljas i Sverige.
Den första återförsäljare som säljer Zero i Sverige är Johans mc i Göteborg, www.johansmc.se
| < Föregående | Nästa > |
|---|






